Thai3Dviz  

Go Back   Thai3Dviz > Welcome to Thai3dviz.com > ห้องพยาบาล

ห้องพยาบาล แจ้งปัญหาในการใช้เว็บบอร์ด,ข้อเสนอแนะสำหรับเว็บไทยวิซ

Share Thread Tools Display Modes
Old 30-03-2009, 05:56 PM   #31
admin
Admin

admin's Avatar

admin has disabled reputation

ทดสอบปิดระบบ chatbox และ top statistics เพื่อสังเกตความเสถียรของระบบ
เนื่องจากวันนี้ระบบล่มหลายครั้ง
admin is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2009, 11:58 AM   #32
notty
Moderator

notty's Avatar

notty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud of

Awards Showcase
Thai3dviz Silver Award 
Total Awards: 1

Send a message via MSN to notty

<<< อีโมตัวนี้ มักไม่แสดงผลเวลาวางท้ายประโยคครับ

(มันจะเห็นเป็นตัวอักษร : กับตัว d ครับ) ประมาณนี้ :d

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
notty is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2009, 01:53 PM   #33
mr_renderman
เทพกระบี่ 2012
"รวยถ้วย"

mr_renderman's Avatar

mr_renderman is a splendid one to beholdmr_renderman is a splendid one to beholdmr_renderman is a splendid one to beholdmr_renderman is a splendid one to beholdmr_renderman is a splendid one to beholdmr_renderman is a splendid one to beholdmr_renderman is a splendid one to beholdmr_renderman is a splendid one to behold

Thai3dviz Bronze Award Thai3dviz Gold Award Thai3dviz Gold Award Thai3dviz Gold Award Thai3dviz Silver Award Thai3dviz Gold Award 
Total Awards: 6

Send a message via MSN to mr_renderman Send a message via Skype™ to mr_renderman

ตำแหน่งเทพกระบี่ 2006 ของนาย aeh หายไปครับ...

และพี่เยส balloonhead ก็ยังไม่ได้เปลี่ยนตำแหน่งเป็น เทพกระบี่ 2008 เลยครับผม...
mr_renderman is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 09:24 AM   #34
ouune
Blogger

Blog Entries: 3
ouune is a jewel in the roughouune is a jewel in the roughouune is a jewel in the roughouune is a jewel in the rough
Send a message via MSN to ouune Send a message via Yahoo to ouune

ชมรมคลายเครียดเครื่องมือจัดภาพหายไปหลายตัวเลยครับ Left : Center : Right and etc.,

555555555555.................. มานึกอีกที มันสำคัญมั๊ยนั่นนะ...
ouune is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 03:05 PM   #35
Thinking_41
Blogger

Thinking_41's Avatar

Blog Entries: 3
Thinking_41 is on a distinguished road

นั่นดิน้า ผมว่ามันสำคัญที่ภาพ ม๊างงงงงงงงงง 55555..

It is the program they set. If they do not want you to know, Then you will never know.
But in the world, there are more than billion eyewitnesses. You can close your people eyes
and shut the door from the inside
but outside is not yours.
Once you close your eyes, When you open again the light will be brighter."

Thinking_41 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009, 12:03 AM   #36
narachut
สมาชิกไทยวิซ

narachut's Avatar

narachut is on a distinguished road
Send a message via MSN to narachut Send a message via Yahoo to narachut
Default ตกใจครับเข้่ามาเจอโฉมใหม่

ขอชมว่าดูดีขึ้นกว่าเดิมครับ ชอบโทนนี้ครับดูเข้มดี
narachut is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009, 04:40 PM   #37
maelamom

maelamom's Avatar

maelamom is on a distinguished road

ทำไมเว็บใหม่ ในกระทู้หลายๆเรื่อง ภาพไม่ค่อยขึ้นค่ะ
maelamom is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2009, 03:06 PM   #38
cartoon_drunk
วานรเมาขนแดง

cartoon_drunk's Avatar

cartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud ofcartoon_drunk has much to be proud of

Thai3dviz Silver Award Thai3dviz Silver Award Thai3dviz Bronze Award 
Total Awards: 3

Send a message via MSN to cartoon_drunk

ตามขั้นตอนเลยนะครับ...User CP - Edit Avatar - Browse - Save Changes ขนาดของรูปไม่ใหญ่กว่า *80*80 pixel และไฟล์ไม่เกิน 19 kb*

ขอย้ำนะครับว่าห้ามเกินไม่งั้นระบบจะไม่ยอมให้เปลี่ย น

"
Cartoon Drunk 69 Group "

cartoon_drunk is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2009, 03:32 PM   #39
Circlenumber

Circlenumber's Avatar

Circlenumber is on a distinguished road

ไม่แน่ใจว่า ถ้าผมก๊อปURLของกระทู้ที่มีการแสดงโพลต่างๆไปลงmsn แล้วคลิกตามลิ้งจากMSNมา จะสามารถเห็นคะแนนโพลต่างๆได้โดยที่ยังไม่ต้องเลือกโ วตโพลนั้นๆคับ

Circlenumber is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2009, 03:40 PM   #40
tong
Senior Members

tong's Avatar

tong will become famous soon enough

Thai3dviz Silver Award 
Total Awards: 1

Send a message via ICQ to tong Send a message via AIM to tong Send a message via MSN to tong Send a message via Yahoo to tong Send a message via Skype™ to tong

Quote:
Originally Posted by cartoon_drunk View Post
ตามขั้นตอนเลยนะครับ...User CP - Edit Avatar - Browse - Save Changes ขนาดของรูปไม่ใหญ่กว่า *80*80 pixel และไฟล์ไม่เกิน 19 kb*

ขอย้ำนะครับว่าห้ามเกินไม่งั้นระบบจะไม่ยอมให้เปลี่ย น
ขอโทษครับ ผมพลาดเอง ระบบที่ผิดพลาดคือสมองของผมเองครับ

tong is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2009, 10:07 AM   #41
sakura
ลิเกห้องเย็น

sakura's Avatar

sakura is a glorious beacon of lightsakura is a glorious beacon of lightsakura is a glorious beacon of lightsakura is a glorious beacon of lightsakura is a glorious beacon of light

ผมมีอีกเรื่องมาเสนอครับ เรื่องรูปที่แนบเวลาโพสน่ะครับ ปัจจุบันรู้สึกว่าน่าจะเป็นระบบแฟลช(มั้งครับ) ที่จะเป็น thumbnail ขนาดเล็กแล้วเมื่อคลิกเข้าไปแล้วจึงจะขยายใหญ่ขึ้นมา แล้วสามารถลิงก์ไปยังรูปภาพในโพสเดียวกัน
เมื่อสักครู่ผมเข้าไปดูติวเตอร์มา รู้สึกว่าจะติดปัญหาตรงที่ ถ้าจะเทียบรูปกันน่ะครับ คือจะต้องปิดอันหนึ่ง แล้วจึงมาเปิดอีกอัน ซึ่งตรงนี้อาจจะลำบากสำหรับผู้ใช้ที่ต้องการดู 2 รูปพร้อมกันเพื่อเปรียบเทียบรูปหรืออะไรก็ตาม จึงลองเสนอว่าอาจจะแค่ในห้องสมุดหรือห้องเรียน ที่สามารถแนบไฟล์รูปแล้วขึ้นเป็นภาพใหญ่ได้เลย เพื่อความสะดวกในการศึกษาหาข้อมูลของผู้ใช้ครับ อย่างมากก็แค่ scroll mouse ขึ้น-ลงน่ะครับ จึงเสนอมาเพื่อพิจารณาครับผม
sakura is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2009, 03:22 PM   #42
fui
Senior Members

fui's Avatar

fui will become famous soon enough
Send a message via MSN to fui
Default ไม่เห็นกระทู้ตัวเองใน vray gallery น่ะครับ

พอดีผมจะเข้าไปดูกระทู้ที่ โพสไว้ใน vray gallery แล้วมองไม่เห็นกระทู้น่ะครับ
เป็นกับกระทู้ล่าสุดที่โพสครับ แต่ถ้าลองเข้าจากหน้า new post
เห็นกระทู้แต่ไม่เห็น comment น่ะครับ ไม่ทราบว่าเป็นอะไร รบกวนผู้รู้ด้วยครับ
ขอบคุณครับ ลืมบอกผมใช้ explorer น่ะครับ
fui is offline   Reply With Quote

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules