Thai3Dviz  

Go Back   Thai3Dviz > 3ds Max > ห้องเรียน (Classroom) > ห้องเรียน Vray (Vray Classroom)

ห้องเรียน Vray (Vray Classroom) ถาม ตอบ ปัญหาเกียวกับการใช้งาน Vray

Share Thread Tools Display Modes
Old 24-06-2011, 12:51 PM   #31
Labor3D
Senior Members

Labor3D's Avatar

Labor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to behold
Send a message via MSN to Labor3D

ไฟล์ไม่เห็นเคยบวมเลย

มีแต่ตัวคนทำไฟล์ที่บวมเอา ๆ

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

" Cartoon Drunk 69 Group "
Labor3D is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2011, 01:01 PM   #32
maxxpassion'

maxxpassion' will become famous soon enoughmaxxpassion' will become famous soon enough

Quote:
Originally Posted by Labor3D View Post

โดยเฉพาะตรงนั้น

พุงๆ

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

maxxpassion' is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2011, 01:13 PM   #33
bananaboath
กล้วยละเมอ

bananaboath's Avatar

bananaboath has a spectacular aura aboutbananaboath has a spectacular aura aboutbananaboath has a spectacular aura about
Send a message via MSN to bananaboath

Quote:
Originally Posted by Labor3D View Post

ไม่เคยเจอไฟล์บวมเหมือนกัน

รณรงค์ลดแจกเปลี่ยนเป็นแลกเปลี่ยนแทน เพื่ออนาคตที่ดีขึ้นของคนรุ่นใหม่
bananaboath is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2011, 01:25 PM   #34
Labor3D

Labor3D's Avatar

Labor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to beholdLabor3D is a splendid one to behold
Send a message via MSN to Labor3D

เคยเจอใหญ่สุดก็ 200 กว่าเมก แต่มันก็เฟสหลายล้านนะ ไม่รู้แบบนี้บวมหรือเปล่า

เซฟก็ไม่นานเท่าไหร่นะ

" Cartoon Drunk 69 Group "
Labor3D is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2011, 04:08 PM   #35
Phoeniz
สมาชิกไทยวิซ

Phoeniz's Avatar

Phoeniz is on a distinguished road
Send a message via MSN to Phoeniz Send a message via Skype™ to Phoeniz

ไฟล์บวมไม่บวม ลองเช็คจาก save seleced obj ดูครับ
สมมุติ เซฟเก้าอีกออกจากซีนไป 1 ตัว ถ้าไฟล์ที่เซฟออกไปนั้นมัน มีค่าเกินความหน้าจะเป็น เช่น ไฟล์เก้าอี้ตัวนั้นเท่ากับ 30 mb นั้นล่ะครับโดนบัคไปแล้วล่ะ(ยกเว้นเก้าอี้ตัวนั้นมีเ ฟสซัก 10 ล้านนะ)

แต่ที่ผมเจอเป็น บั๊คของ motion mixer นะครับ มันติดมากับโมเดลของ evermotion ตัวไหนผมก็ไม่แน่ใจเหมือนกัน
Phoeniz is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2011, 06:04 PM   #36
LightsBay

LightsBay's Avatar

LightsBay has a spectacular aura aboutLightsBay has a spectacular aura about

Quote:
Originally Posted by sootreuthai View Post
ไม่แน่ใจว่าได้ clear collisions ก่อนรึยังคะ
เพราะที่เราเรียงอันนี้ขึ้นข้อ 1. ก่อน เพราะว่ามันจำเป็นต้องลดขนาดไฟล์ลงก่อนสำหรับไฟล์ที่ บวมอ่ะค่ะ
แล้วค่อยมา run script แก้เรื่อง save นานที่หลัง ไม่งั้นมันจะค้างยาวอ่ะค่ะ (ซึ่งปกติมันจะค้างไปแป๊บนึงค่ะ)
ไฟล์เราเคยบวมไปเป็น 1 gb เลย (โหดมาก) มันรันไม่เกิน 5-10 นาทีเองนะคะไม่เคยนานกว่านั้น ถ้าค้างเป็น ชม. นี่แปลว่าโชคร้ายค่ะ 555
(ตอน run script ต้องมองเลขสีน้ำเงินตรงซ้ายล่างจอนะคะ ว่ามันยังรันถอยหลังอยู่ ถ้ามันไม่รันอะไรเลยนั่นคือ ค้างจริงๆ แล้วค่ะ )

ย้ำอีกทีค่ะ ว่าจำเป็นต้องทำทั้ง 2 ข้อเลยนะคะ เรียงลำดับ 1 ไป 2
ไม่งั้นอาจจะกลายเป็น เซฟไม่นานแต่ไฟล์บวม หรือ ไฟล์ไม่บวมแต่เซฟนาน ไม่หายซักที

สรุปว่า หลังจากที่โพสถาม ซักพักรันสคริปผ่านครับ 2ชั่วโมงกว่า แต่มองไม่เห็นตัวเลขซ้ายล่างนะครับ

แต่พอทำผ่าน โมเดลจะมืดๆ กดF3 2ที โมเดลก็ปกติ ลองเซฟแบบ save as ดู เร็วแบบไม่มีหน่วง

ขอบคุณอีกครั้ง สำหรับการแบ่งปันด้วยครับ

ขอบคุณผู้ทำสคริปด้วย สุดยอดจริงๆ

LightsBay is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2011, 12:13 PM   #37
sootreuthai

sootreuthai's Avatar

sootreuthai is on a distinguished road

มาเพิ่ม credit ค่ะ หากระทู้เจอแล้ว
เราอ่านจากกระทู้นี้ คุณ notty โพสไว้ #24 ค่ะ

http://www.thai3dviz.com/board/showt...t=33754&page=2

Quote:
มีใครอยากเป็นหนูทดลองไม๊ครับ ผมไปอ่านเจอในเว๊บของทาง autodesk มี 2 หัวข้อที่เกี่ยวกับเรื่องนี้ที่น่าสนใจ แต่จะช่วยพวกเราได้ไม๊ผมไม่รู้นะครับ

Scene files increase in size

Issue

When you save a scene, you notice a significant increase in the scene file size.

Solution

Delete any stored collision information:
Expand the Reactor Collision rollout (click Utilities > Reactor > Collisions).
Click Clear.
If you are using 64-bit 3ds Max, you may also want to try saving the scene from 32-bit 3ds Max.

Scene files increase in size or take a long time to save

Issue

You noticed that one of your Autodesk® 3ds Max® scene files continues to increase in size and that it takes a long time to save the file.

Solution

Occasionally, a 3ds Max® scene may become inadvertently populated with additional note tracks in Track View, causing the scene file size and amount of time it takes to save the file to increase unexpectedly.
To resolve this issue
Download the removeNoteTrack.ms script, saving it to the 3ds Max Scripts folder, which is located by default at C:\Program Files\Autodesk\3ds Max 9\Scripts
removeNoteTrack.ms (ms - 0Kb)

In 3ds Max, open the affected scene. Click MAXScript > Run Script, and select the removeNoteTrack.ms file.
This will remove all of note tracks from the scene.
sootreuthai is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2011, 12:56 PM   #38
notty
Moderator

notty's Avatar

notty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud ofnotty has much to be proud of

Awards Showcase
Thai3dviz Silver Award 
Total Awards: 1

Send a message via MSN to notty

ยังอุตส่าไปค้นมาเจอ ขยันจริงๆ

ไม่ต้องให้เครดิตก็ได้ครับ จริงๆมันก็ช่วยๆกันนั่นล่ะ

กลับไปอ่านซ้ำดู เรื่อง convert เป็นโพลี่นี่ก็ส่วนนึงเหมือนกัน ทำเป็นชิ้นเดียวกันเยอะๆนี่อาจจะมีส่วนทำให้ไฟล์ขนาด ใหญ่ขึ้นได้เช่นกัน

notty is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2011, 07:33 PM   #39
KKITTI91

KKITTI91's Avatar

KKITTI91 will become famous soon enough

อีกประเด็นนึง ที่ไม่อยากให้มองข้ามครับ
นอกจากการแก้ไขตามด้านบนแล้ว

Harddisk ก็มีส่วนนะครับ
ใช้งานนานๆ อาจจะเซฟนานด้วย
ผมเพิ่งเปลี่ยนเครื่องใหม่ เซฟเร็วกว่าเดิม ทั้งๆที่เครื่องเก่า ก็เซฟนาน

KKITTI91 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2011, 02:29 PM   #40
GOi

GOi is on a distinguished road

เห็นแล้วน้ำตาจะไหล ... หามาตั้งนาน ขอบคุณมากคะ
GOi is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2011, 11:47 AM   #41
bscale

bscale is on a distinguished road

ขอบคุณครับ : )
bscale is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2011, 02:56 PM   #42
wichitpong

wichitpong's Avatar

wichitpong is on a distinguished road

ลองแล้วใช้ได้เลยครับ ขอบคุณมากครับ
wichitpong is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2012, 09:36 PM   #43
cataholic

cataholic is on a distinguished road

ขอบคุณสำหรับเกร็ดความรู้จากหลายๆ ท่านจ้า
cataholic is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2012, 11:19 PM   #44
Vees

Vees's Avatar

Vees is on a distinguished road

ขอบพระคุณมากๆเลยครับ
Vees is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2013, 08:35 PM   #45
Ngonline

Ngonline is on a distinguished road

ขอบคุณสำหรับคำแนะนำครับ
Ngonline is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2013, 11:42 AM   #46
Tx3

Tx3 is on a distinguished road

เพิ่งมาอ่านเจอครับ ช่วยได้จริงๆครับ ขอบคุณมาก
Tx3 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2014, 10:28 PM   #47
gunner100

gunner100 is on a distinguished road

ขอบคุณมากครับ
gunner100 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2015, 06:01 PM   #48
mcsanova

mcsanova is on a distinguished road

ขอบคุณครับ
mcsanova is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2015, 12:52 AM   #49
ponditrd

ponditrd is on a distinguished road

ขอบคุณครับ
ponditrd is offline   Reply With Quote

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules